Predsjednik Hrvatskog onkološkog društva

Prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak

Štovane kolegice i kolege, dragi članovi Hrvatskog onkološkog društva!

Naš je zajednički cilj maksimalno unaprijediti kvalitetu liječenja naših bolesnika kroz optimalnu integraciju novih znanstvenih dostignuća u svakodnevnu onkološku praksu. Svjesni smo današnjeg trenutka, odnosno financijskog okruženja u kojem se nalazimo. Tim više naše znanje, organizacija, optimalizacija i integracija dolaze do većeg značaja.

U proteklim godinama učinili smo dosta. Izdvojio bih ponajvažnije događaje:

• Rezoluciju o zloćudnim tumorima Hrvatskog Sabora (02. listopada 2009. godine),

• Memorandum o suradnji s Nacionalnim institutom za rak Sjedinjenih Američkih Država (25. 03. 2010. godine),

Dobivanje prava i održavanje regionalne prezentacije najboljih radova na ASCO-u, Best of ASCO (2011. godina i 2012. godina),

• Izdavanje smjernica za dijagnozu, liječenje i praćenje raka dojke, debelog crijeva, nemikrocelularnog raka pluća, raka bubrega, liječenje kemoterapijom izazvane mučnine i povraćanja, te liječenja tumorske kaheksije.

Vrijedno je također navesti da smo redovito održavali, vrlo uspješno, Hrvatske onkološke kongrese, simpozije, centralni Europski onkološki kongres na kojima smo imali veliki broj učesnika, te osiguravali izmjenu znanja i iskustava u Hrvatskoj i regiji.

Trenutno radimo na nastavku izrade smjernica za dijagnozu, liječenje i praćenje drugih važnih sijela zloćudnih tumora (želudac, jetra, mozak, mokraćni mjehur, prostata, jajnik ...), te vjerujemo da ćemo publikacijom istih, te njihovom implementacijom u svakodnevni onkološki život, osigurati uniformnije, kvalitetnije liječenje onkoloških bolesnika u svim dijelovima Hrvatske. Cilj nam je promovirati multidisciplinarni rad, te povezati sve hrvatske onkološke institucije u jedinstvenu hrvatsku onkološku mrežu koja bi također trebala osigurati bolji kvalitet liječenja, dostupnije liječenje, multidisciplinarnost uz optimalno korištenje limitiranih financijskih resursa.

Vjerujem da ćemo zajednički korištenjem svih naših resursa osigurati bolju znanstvenu, akademsku i kliničku budućnost našeg društva, a na dobrobit svih onkoloških bolesnika Hrvatske.

Srdačan pozdrav